Florbal Soběslav oficiální webová prezentace soběslavského florbalu
  • Úvod
  • /
  • Aktuality
  • /
  • Chrti z Plzně Soběslavské nakonec neuštvali. Body zůstávají doma!

Chrti z Plzně Soběslavské nakonec neuštvali. Body zůstávají doma!

18.01.2023

Zápas týmů, které před společným měřením sil dělily v tabulce pouhopouhé dva body, přinesl drama až do poslední vteřiny …a vlastně možná ještě o chvilku dýl.

 

V poměrně nekomfortní pozici se ocitli hráči Banesu před sobotním utkáním na domácí půdě. V minulém kole, kdy soběslavské voje relativně bez odporu padly na půdě kunratické arény s pražskými Wizards, totiž bodovala většina jejich přímých soupeřů o udržení v Divizi. Další zaváhání si tak již Soběslav dovolit nemohla. Tím spíše, když vyzyvatel hráčů v zeleném (kteří ovšem po vánoční pauze raději nastupují v bílé, prostorově velkorysejší variantě dresů), tedy FBŠ Greyhounds Slavia Plzeň B, by se v případě výhry dostal v tabulce právě před Soběslav. A to by pochopitelně byla pět kol před koncem základní části dost nepěkná věc...

Na úvod to bude chvilinku možná trošku složitější, ale pro pochopení chování plzeňského útoku a reakce soběslavské obrany naň, je vcelku podstatné se o tom zmínit. V kvantové fyzice neplatí některé představy fyziky klasické. Jedním ze základních pravidel ve fyzice částic je totiž Heisenbergův princip neurčitosti. Ten se dá na nejčastějším příkladu velmi zjednodušeně popsat tak, že čím přesněji známe např. hybnost elementární částice, tím nepřesněji známe její aktuální polohu a naopak. Je to proto, že při procesu měření jedné veličiny zároveň ovlivňujeme a vychylujeme veličinu druhou a tudíž nikdy nemůžeme znát obě naráz. To znamená, že na rozdíl např. od predikce pohybu planet nebo řešení tradiční slovní úlohy v podobě motorových vozidel mířících z bodu A do bodu B, nejsme ve fyzice kvantové chování systému schopni precizně předpovědět, neboť nikdy nemáme dostatečně přesná a úplná data o počátečním stavu. No, a podobně na tom byla soběslavská obrana v případě znalostí o útočících plzeňských elektronech.

Soběslavští sice měli určité povědomí o orbitalech, tedy místech, kde by se plzeňští hráči měli s největší pravděpodobností nacházet, ale to bohužel neznamenalo, že se tam Greyhounds skutečně vždy nacházeli. A když už se tam náhodou nacházeli, nevěděli Soběslavští obránci pro změnu zas tak úplně přesně, kdy že se to tam ti Plzeňáci vyskytují. Časté změny pozic hostujících útočníků tak soběslavským hráčům přidělávaly skutečně hluboké vrásky na čele a s nimi i nemalé potíže. Hned od úvodního hvizdu se tak relativně často stávalo, že se v přetíženém obraném pásmu Soběslavských tu a tam potuloval nějaký plzeňský elektron zcela bez dozoru, což ústilo v nepříjemné radiační situace.  

Naštěstí pro Banes začala v reakci na to úřadovat ještě jedna fyzikální veličina, se kterou pro změnu nepočítali Plzeňští. Tou veličinou byl Honza Nejedlý v domácí brance. Honza, který v posledních několika týdnech přešel ze svého pohledu na velmi alternativní a experimentální způsob sportovní výživy, se kterou naposledy koketoval před dávnými časy, zhruba někdy v kategorii elévů, tedy výživu lihuprostou, se přes počáteční zesláblost ve vánočním období „prochytal“ k vynikajícím výkonům. A právě on představoval hráz, na které si plzeňské částice pravidelně vylamovaly kvarky.

Jakkoliv byla hra domácích ve vlastním obranném pásmu nepřesvědčivá, avšak s přispěním svého brankáře nakonec účinná, v útoku se po polovině první třetiny podařilo Banesu odpálit velmi drobnou, leč účinnou neutrinovou bombu. Dvě branky soběslavského benjamínka Hyánka z konce dvanácté a začátku patnácté minuty, na které jen s půlminutovým odstupem navázal i úspěch Míry Hlouška, doslova opařily útočnou snahu hostů. V tu chvíli to vypadalo, že Soběslavští vzali otěže utkání pevně do svých rukou.

Málokdo ovšem tušil, že tím to z pohledu Banesu pro sobotní den skončilo. Ve druhé třetině se navíc vzpamatovali hosté, kteří znovu rozjížděli štěpnou reakci v soběslavském obranném pásmu, přičemž v 31. minutě se jim už podařilo míček dopravit až do útrob domácí svatyně. Když pak v minutě osmatřicáté propálili ne úplně optimálně střídající soběslavskou pětici a brankáře nádavkem i podruhé, začínalo být ze zápasu pěkné drama.  

Oba týmy měly od té doby poměrně slušné množství vyložených šancí, jejichž proměněním by výrazně posílili své akcie na výhru v utkání. Proti však byli zejména brankáři, občas dokonce za pomoci konstrukcí svých branek. Nejednou se také o neměnné skóre zápasu svými nepřesnými výpočty vektorových sil zasloužili i sami střelci.

Jedna z největších domácích šancí, která mohla hosty konečně dostat do kolen, pak přišla ve třetí třetině, kdy uniknuvší Míra Hloušek už už dokončoval závěrečnou kličku hostujícímu brankáři a těšil se na pohodlné zakončení do odkryté branky. Plzeňský gólman však zasáhl a v daný okamžik mu bylo vcelku jedno, že ne míček. Způsob, jakým Míru sestřelil, by se, jakkoliv byl neúmyslný, však mnohem více hodil do Mortal Kombat, než do florbalového utkání. Jeho iniciativa však byla úspěšná, a navíc nechala oba rozhodčí, kteří v tu dobu už pravděpodobně přemýšleli, co bude doma k večeři a nebyli tím pádem úplně duchem přítomní, ledově chladné. Anebo to chtěli udělat napínavé až do konce...

A napínavé to bylo. Vysloveně infarktové momenty totiž přinesl samotný závěr utkání. Začalo to tím, že hosté zcela logicky odvolali svého brankáře, aby na soběslavské vyrukovali se hrou v šesti. Pokračovalo to tím, že dvě vteřiny před koncem třetí třetiny odvolali rozhodčí mimo hru domácího přeborníka ve vysedávání na trestné lavici Zíku, aby si na poslední chvíli ještě o další drobet vylepšil vlastní statistiky v této činnosti. A vyvrcholilo to tím, že z nařízené standardní situace padl vyrovnávací gól do domácí sítě.

Krátká odmlka, během níž všichni přítomní analyzovali nastalou situaci a rizika z ní plynoucí (např. riziko vysušeného a připáleného kuřete k večeři v případě zdržení z nutnosti opískat ještě prodloužení) byla záhy ukončena rázným rozpažením hladového sudího. Dvě vteřiny byly naštěstí příliš krátký časový úsek a hostům k dopravení míčku do soběslavské sítě prostě nestačily.

Výhra Banesu nebyla nikterak přesvědčivá a rozhodně se nedá říct, že by domácí měli utkání pevně v rukou. Ale byla nakonec tříbodová, a to se počítá. Sport není vždy úplně spravedlivý, a i když si v sobotu Greyhounds nezasloužili odjet s prázdnou, buďme k sobě upřímní: zas až tak moc nás to v Soběslavi tentokráte nemrzí.

Další utkání čeká na Soběslavské oplátkou v Plzni, kde 21.1. od 19:30 nastoupí pro změnu proti florbalistům z FBŠ ATT Gorily Plzeň. Plzeňské Gorily přitom rozhodně nejsou nížinné. Právě naopak, drží se poměrně vysoko, tedy na bronzovém místě průběžné tabulky a doposavad to je jediný divizní tým skupiny B, na jehož obranu nenašli Soběslavští žádný recept, když utkání na jihu Čech skončilo 0:8 pro Západočechy. Kluci v zeleném (bílém) tedy mají co zlepšovat.

 

Banes Florbal Soběslav – FBŠ Greyhounds SLAVIA Plzeň B 3:2 (za Soběslav: 11:56 Hyánek (Dušek); 14:01 Hyánek (Zíka); 14:30 Hloušek (Dušek))

 

 

Zápasy

1. liga žen - 1. kolo play-off - 4.3. - 16:00

FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň

13:3

Banes Florbal Soběslav

1. liga žen - 1. kolo play-off - 5.3. - 14:00

Banes Florbal Soběslav

2:8

FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň

Divize 12.2. - 17:00

FBC Štíři Č. Budějovice B

11:3

Banes Florbal Soběslav

Divize 19.2. - 16:30

Banes Florbal Soběslav

7:14

FBC DOŠWICH MILEVSKO

Jihočeská liga mužů 26.3. - 10:30

Banes Florbal Soběslav B

16:2

FBC Rytíři Frymburk

Jihočeská liga mužů 26.3. - 12:30

SKP České Budějovice B

3:6

Banes Florbal Soběslav B

2. liga juniorů 1.4. - 10:30

FBC Štíři Č. Budějovice B

Banes Florbal Soběslav

2. liga juniorů 1.4. - 14:00

Banes Florbal Soběslav

FBC Spartak Kaplice

2. liga juniorek 2.4. - 9:00

FAT PIPE Tigers Start98

Banes Florbal Soběslav

2. liga juniorek 2.4. - 12:00

Rudý Dračice Mladých Nadějí Týn

Banes Florbal Soběslav

2. liga dorostenců 19.3. - 10:30

Banes Florbal Soběslav

5:8

FBC Štíři Č. Budějovice B

2. liga dorostenců 19.3. - 13:30

Florbal Jindřichův Hradec

12:16

Banes Florbal Soběslav

Liga starších žákyň 15.4. - 13:30

Banes Florbal Soběslav

FA Č. Budějovice

Liga starších žákyň 15.4. - 15:30

Rudý Dračice MLADÝCH NADĚJÍ Týn

Banes Florbal Soběslav

Jihočeská liga starších žáků 25.2. - 9:00

TJ Netolice 1892 Rafani

2:6

Banes Florbal Soběslav

Jihočeská liga starších žáků 25.2. - 11:50

Banes Florbal Soběslav

3:4

FBC Spartak Kaplice

Jihočeská liga mladších žákyň a elévek 26.3. - 10:00

TJ Hraničář Malonty

Banes Florbal Soběslav

Jihočeská liga mladších žákyň a elévek 26.3. - 11:00

Banes Florbal Soběslav

SK Meťák Č. Budějovice elévky

Jihočeská liga elévů 25.3. - 13:00

FbC Písek Tygři

Banes Florbal Soběslav

Jihočeská liga elévů 25.3. - 13:30

FA Č. Budějovice

Banes Florbal Soběslav

Kalendář akcí

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Anketa

Partneři