• /
  • Banes na Benešov nevyzrál a končí tak svoji letošní pohárovou pouť

Banes na Benešov nevyzrál a končí tak svoji letošní pohárovou pouť

03.09.2023

Vědomi si kvalit svého nedělního soupeře, pokusili se Soběslavští připravit záludnou lest. Žel Bohu, evidentní podcenění přípravy si vybralo svoji daň a celá past tak sklapla naprázdno.

Ale hezky popořadě. Realizace celé akce byla pod podmínkou, že město znovu nevypálí, svěřena táborské enklávě působící toho času v zeleném soběslavském dresu. Když ovšem dají hlavy dohromady rybář Dóka, vojáci Kasika a Kovač a znalci historie v podobě Hlouška, Šťovíčka a Krátošky, nemůže z toho vzejít nic jiného než neoriginální, avšak pravda odzkoušená kulišárna. Jak se ovšem později ukázalo, kluci poměrně fatálně odbyli přípravnou rešerši a výsledkem bylo vcelku velké fiasko.

Přitom první fáze se ještě zdařila, a to velmi. Umné využití sobotního rozmaru počasí umožnilo dostat za příkrovu tmy do haly poměrně slušné množství vody, nicméně tím všechny úspěchy táborských diverzantů skončily. Kvalitní litá polyuretanová podlaha soběslavské haly jaksi nedoručila kýžený efekt a na rozdíl od bahna kdesi u Sudoměře zůstala poměrně dosti kompaktní. Navíc Benešovští nejsou včerejší, lest prohlédli, a i když se vedení soběslavského klubu snažilo prekérní situaci narychlo vyžehlit alternativní nabídkou měření sil ve vodním pólu, trvali Středočeši na odložení utkání. Tím ovšem domácím dokonale vypustili rybník.

Naštěstí i voda v hale opadala poměrně rychle, a tak se střetnutí mohlo uskutečnit již v úterý 29.8. Večera toho dne se tak na již způsobilém povrchu odehrál zápas 2. kola Poháru Českého florbalu mezi domácím Banesem a hosty z Benešova. Utkání s týmem nastupujícím v Národní lize bylo protknuté očekáváními, adrenalinem i zvláštní hustou atmosférou, kterou mu propůjčil zejména formaldehyd zvolna se odpařující z vysychající dřevotřískové tribuny „Východ“.

Těžko říci, zda za tím stálo jen chvilkové opojení vyvolané inhalací lehce mutagenní a karcinogenní látky či kvalitní vedení kouče Podlahy, každopádně Soběslavští na svého soupeře vlétli bez přílišných rozpaků a respektu a záhy si sice překvapivě, ale zaslouženě připsali i první úspěch, když od levého mantinelu naprosto přesně vystřelil Vácha. Jakmile se pak nedlouho poté po brejkové situaci a následné dvojité dorážce ocitl míček za hostujícím brankářem Zídkem i podruhé, bylo už v Soběslavi poměrně veselo. Bohužel jen na krátko. Bystrý zrzavý rozhodčí si naneštěstí všimnul několika odlétnuvších článků prstů benešovského gólmana a z naprosto zástupného důvodu sekání se svévolně rozhodl branku neuznat.

Soběslavští však dobře bránili, a i když se začínala pomalu projevovat herní převaha Benešovských, jejich prudké střely byly buď zblokovány, nebo mnohdy končívaly mimo prostor svatyně chráněné soběslavským brankářem Nejedlým. Domácí sice přestáli i oslabení po vyloučení frustrovaného amatérského historika Hlouška, kterému se nasčítaly drobné, leč pravidelně se opakující přestupky, nicméně do šaten se nakonec stejně odcházelo za smírného stavu, protože necelé dvě minuty před koncem první třetiny domácí poprvé kapitulovali.

V druhé fázi utkání se ovšem výkonnostní rozdíl mezi oběma mužstvy začal projevovat naplno a výlety hráčů v zeleném soběslavském dresu do útočného pásma se stávaly čím dál tím vzácnějšími. Přitom se nedá úplně říci, že by Benešov Soběslavské individuálně přehrával o parník. Na druhou stranu herní vyspělost a zejména rychlost finální přihrávky následovaná okamžitou střelou z první si na soběslavské defenzivě začala vybírat svoji daň a po druhé třetině, během které se stav utkání průběžně měnil jen na jedné straně, tak již začínalo být jasné, že v tomhle utkání zvítězí favorit. 1:5 z pohledu Soběslavských a v šatně tak bylo o čem přemýšlet.

Bohužel se evidentně nepřemýšlelo dost a jak druhá třetina skončila, třetí začala. Gólem SK Florbal Benešov. Pouhých dvacet vteřin poté dostali po faulu Kasiky hosté další pobídku ke skórování v podobě nařízeného trestného střílení, rázně proti byl ovšem domácí brankář Nejedlý, který skvělým zákrokem Truhelkovi jeho střelu vytěsnil mimo tři tyče. Ale vzhledem k tomu, že ani Honza Nejedlý, který jinak svůj tým v utkání nesčetněkrát podržel, není bezbřehá továrna na zázraky, skóre se i tak nadále vychylovalo stále více a více na stranu hostů. Světlou výjimkou, u jejíhož zrodu stál soběslavský ranař Šťovíček, jenž tak i letos pokračuje v úctyhodné sérii jeden kanadský bod za sezónu, představovala přesná trefa bouřliváka Zíky z 53. minuty. Bohužel těch 50 minut mezi prvním a druhým soběslavským úspěchem dalo Benešovu dostatek prostoru k tomu, aby v té době bylo již o osudu utkání rozhodnuto. Aby toho nebylo málo, endorfiny napumpovaný Šťovíček následně dal svým faulem Truhelkovi možnost reparátu a ten se při druhém trestném střílení již nemýlil. Tři minuty do konce, stav 2:9 a bylo to opět drama. Ne však na dlouho, protože Benešovští příležitostí uštědřit domácím nepopulární desítku nepohrdli a dvě minuty před koncem uzavřeli gólový účet utkání.

I v rámci loňské sezóny zažili Soběslavští mnohem horší utkání, výsledek 2:10 s týmem, který bude v letošní sezóně nastupovat o dvě výkonnostní třídy výše, není vůbec žádnou ostudou. Na druhou stranu, Benešovští si šli od začátku poctivě za svým cílem a Banes se za celý zápas prakticky nedostal ani do tolika šancí, aby mohl vůbec jakkoliv pomýšlet na dotažení skóre.

Letošní pohárové působení soběslavských mužů je tak sice u konce, celá dlouhá sezóna však teprve začíná v sobotu 9.9. v dalekých a milovaných Strakonicích, kde v rámci 1. kola Regionální ligy  změří Banes síly jak s domácím B týmem, tak mužstvem FA Č. Budějovice. Držme klukům palce!

Banes Florbal Soběslav – SK Florbal Benešov 2:10 (za Soběslav 2:29 Vácha (Dóka), 52:17 Zíka (Šťovíček))