• /
  • „A“ tým soběslavských mužů před Štíry Divizi neuhájil

„A“ tým soběslavských mužů před Štíry Divizi neuhájil

16.02.2023

Poměrně jasně byly rozdány karty před nedělním jihočeským derby mezi domácím béčkem Štírů z Českých Budějovic a soběslavským Banesem. A jasná byla i odměna pro vítěze. O co se hrálo? Stručně řečeno: „All in“.

Regionální derby týmů pohybujících se na hranici sestupu mělo jasná pravidla. Ten tým, který víkendovou karetní partii ovládne a získá tři body, udrží celostátní soutěž i pro příští rok. Poražený pak bude navždy (tj. minimálně na sezónu 2023/2024) zapomenut a zadupán do prachu regionální úrovně. Všechny výhody přitom byly na straně Budějovic. Domácí prostředí, vědomí, že Soběslavské v sezóně již jednou dokázaly porazit, a hlavně vysoké trumfy v podobě posílení o maximální možný počet mužů i juniorů pravidelně nastupujících v první lize za místní „áčko“.

Hráči obou mužstev si od úvodu utkání byli vědomi, co je ve hře, ale přestože byl vstup do zápasu z obou stran nervózní, rozhodně se nedá říci, že by se nebylo na co dívat. Ačkoliv elitní prvoligová formace Štírů Soběslavským v jejich obranném pásmu chvílemi solidně zatápěla, s vypětím sil se hostující defenzivě dařilo její útoky odrážet a střely blokovat. A když už nezasáhla obrana, mohl se Banes spolehnout na svého žolíka Vláďu Petržilku mezi třemi tyčemi. Na druhé straně hřiště si pro změnu soběslavský útok ve slibných šancích několikráte vylámal zuby na... no... na soběslavském útoku a tak skóre zůstávalo dlouhou dobu na počátečních hodnotách.

Když už to vypadalo, že se do šaten půjde za bezbrankového stavu, nechal se třináct vteřin před koncem třetiny vyloučit soběslavský čertík Ludvík a v době, kdy každý už logicky očekával zvuk odesílající hráče do šaten, se Budějovickým podařilo dopravit míček až za záda soběslavského brankáře.

Z pohledu člena realizačního týmu se autor článku subjektivně avšak přesvědčeně domnívá, že branky bylo dosaženo až po uplynutí času vyhrazeného pro jednu třetinu divizního utkání, tzn. přesně dvaceti minut. Cinknutá budějovická časomíra, která si ovšem z tohoto limitu vůbec nic nedělala a nefungovala tudíž ani zvuková signalizace ohlašující konec třetiny, však pokračovala ve svém strojovém odpočítávání vesele dále. Přesný bod, kdy měla být třetina ukončena, se tím pádem určoval těžko, protože zraky všech přítomných se upínaly na dramatické dění na hřišti. Vyjádření jednoho ze sudích, který prý ubíhající čas sledoval, se zdá být spíše mírně nedůvěryhodnou snahou ospravedlnit si unáhlené uznání branky, neboť se do myslí vkrádá pochybnost, že pokud tak pečlivě sledoval časomíru, těžko mohl přesně zaznamenat okamžik, kdy míček překročil brankovou čáru. To navíc v době, kdy nikdo netušil, že zvuková signalizace nefunguje, takže bylo logické soustředit se spíše na probíhající přesilovku domácích. Druhý rozhodčí, který naopak úpěnlivě sledoval rotující děrovanou kuličku, pro změnu zase nemohl mít ponětí, jaký je přesný čas. Signál však nezazněl, pískáno nebylo, gól podle pravidel platil a ani nářky Soběslavských na tom nedokázaly nic změnit.

Odchod do šaten tak byl poměrně dramatický a vypjatý. Na druhou stranu, stav 0:1 ve florbale neznamená vůbec nic. Tedy neměl by. Bohužel se na závěr letošního ročníku nedá s čistým svědomím konstatovat, že soběslavští borci oplývají vysokou psychickou odolností vůči vnějším podnětům, které se z jejich pohledu prakticky nedají nikterak ovlivnit. Soběslavská „poker face“ byla ta tam a křivda z neférové branky vyvolala temné stíny v soběslavských myslích, což v průběhu druhé třetiny vyústilo v lehký mentální kolaps hráčů v zeleném. Aby toho nebylo málo, Budějovičtí začali postupně vytahovat svá esa z rukávu, přičemž přítomným sudím ani nepřišlo divné, že těch es bylo pět a všechna byla srdcová. Herní převaha se tak v prostředním dějství začala výrazně překlápět na stranu domácích, čemuž Soběslav bezesporu přispěla i několika naprosto nevynucenými a zbytečnými fauly, za které tvrdě pykala. Jediný gólový úspěch Banesu, přesilovková trefa kapitána Duška, byla proti čtyřem flekům domácích jen slabou korekcí.

Pořadatelé si na závěr prostředního dějství zopakovali vtípek s časomírou a plovoucím koncem třetiny, nicméně vzhledem k tomu, že tentokráte v „nastaveném čase“ gól nepadl, odcházelo se do šaten v relativně klidnější atmosféře. Klidnější, leč pro Soběslavské výrazně chmurnější.

Do třetí třetiny se nebylo nač šetřit. Soběslavští trenéři se rozhodli prošacovat rukávy a nasadit všechny své zbývající trumfy. Naneštěstí se ukázalo, že v zákoutích zelených dresů už zbyl ukryt pouze kulový spodek a kárová osmička, podle čehož následně vypadala i hra. A tak marnost lidského bytí v podání Soběslavských dospěla ve třetí třetině do svého vrcholu. Šest gólů v jejich síti, na které sami dokázali odpovědět jen dvakrát, stejně jako dvě nařízená trestná střílení, z nichž jedno ještě dokázal gólman Petržilka zneškodnit, si Soběslavští za rámeček rozhodně nedají.

Ani ve třetí dvacetiminutovce si stolek pořadatelů nezkazil nabytou pověst pevných vládců časoprostoru, když protentokráte ohlásil poslední minutu utkání již v minutě patnácté. Holt, jak říká klasik, v Českých Budějovicích by chtěl žít každý. Evidentně se to ale netýká kvalitních časoměřičů.

A tak byl osud Soběslavských v krajském městě zpečetěn. Nebylo by úplně přesné konstatovat, že souboj dvou týmů, které v průběhu sezóny nepodávaly úplně přesvědčivé výkon a které tím pádem zaslouženě obývaly brakické pásmo tabulky, kde se nemilosrdně slévají vody divizní s těmi regionálními, vyhrál tým, jenž byl v tomto ročníku lepší. Možná právě naopak. Sestava B týmu českobudějovických Štírů předváděla snad ještě horší výkony než Banes. Štíři se však mohli opřít o to, že jsou součástí mnohem většího klubu s prvoligovým A týmem a silnými juniory, přičemž to byli právě v rámci pravidel vypůjčovaní hráči z obou zmiňovaných mužstev, kteří béčku Štírů v průběhu sezóny pomáhali k získání bodů v klíčových utkáních. Nejinak tomu bylo i v nedělním střetnutí, které budějovické posily prakticky rozhodli (Drobiš 3+2, Sirotek 2+1, Vlček 0+3, Uhlíř 2+0 a další). Na druhou stranu to, že Štíři tuto možnost mají a v případě nouze ji využijí, věděli Soběslavští již od začátku sezóny a lkát na nespravedlností světa by bylo silně alibistické. Pravda je, že B tým Štírů si svými výkony v letošním sezóně Divizi nezaslouží o nic víc než Soběslav, pravdou ovšem také zůstává, že ačkoliv to Banes jako nováček v celostátní soutěži neměl vůbec lehké, příležitostí k získání potřebného počtu bodů na udržení dostal od září dostatek. Bohužel. Ale koneckonců, je to jen sport.

Smutné loučení s celostátní soutěží tak muži z Banes Florbal Soběslav absolvují v neděli 19.2.2023 od 16:30, přičemž prestižnějšího soupeře si k tomuto účelu snad ani nemohli přát. Přijede to nejlepší, co je na jídelním lístku, tedy suverénní lídr soutěže Došwich Milevsko. Přijďte soběslavské muže naposledy podpořit! Florbalovou neděli si navíc můžete prodloužit předchozím utkáním soběslavských žen, které od 13:00 přivítají hráčky Florbalu Chomutov.

FBC Štíři České Budějovice B – Banes Florbal Soběslav 11:3 (za Soběslav: 25:50 Dušek (Bělohlav); 47:48 Vácha (Pantoflíček); 50:25 Bělohlav (Zíka))