• /
  • Pohárové vystoupení soběslavských mužů nekončí

Pohárové vystoupení soběslavských mužů nekončí

01.09.2020

Netradičně v roli hostů se na domácí půdě představil „A“ tým mužů soběslavského Banesu. V rámci druhého kola Poháru Českého florbalu se Banes ve vlastní hale nechal hostit od Příbramského Palerma a poněkud nevděčně nakonec vyprovodil domácí tým zpět do Příbrami nepopulární desítkou.

No je to tak. Tento časoprostorový paradox měl však poněkud triviální vysvětlení. Byl totiž způsobený akutním nedostatkem vyhovujících hal v blízkém (a v zásadě i v relativně dalekém) okolí Příbrami, a tak Palermo, které bylo pro toto utkání určeno jakožto pořádající celek, nakonec využilo azylu právě v hale u řeky Lužnice. A proti tomu soběslavský tým, který byl oproti prvnímu kolu posílen mj. o elitního útočníka Martina Bělohlava, rozhodně neprotestoval.

Znalost domácího prostředí se hostům vyplatila hned na úvod utkání, když už na konci první minuty otevřel gólový účet duelu hrající trenér Soběslavi Dušek. A i když si Příbramští vzali v dalším průběhu první třetiny vedení na chvíli na svoji stranu, Soběslav měla i nadále více ze hry. Ani ona si ovšem dlouhou dobu nebyla schopna vytvořit větší náskok a odskočit tak v zápase do trháku. Relativně vysoké tempo hry od samého počátku však slibovalo zajímavou podívanou.

Výjimečná příležitost ke dvoubrankovému úniku se hráčům v zeleném naskytla v 18. minutě, kdy bylo ve prospěch Soběslavi, která v té době vedla již 3:2, nařízeno trestné střílení. Napětí v hale by se dalo krájet. Role exekutora se ujímá sám faulovaný Bělohlav. Legenda. Hráč, jehož florbalová kariéra sahá dle pověstí daleko před samotné vynalezení florbalu. Duel. Muž, proti muži. Na jedné straně vysportované šlachovité a svalnaté tělo soběslavského útočníka připravené vyrazit ze středového kruhu a uchvátit svoji kořist stejně nemilosrdně jako gepard, na straně druhé potící se golman Schneeberg v brankovišti Palerma. Z dáli je slyšet odbíjení zvonu na soběslavské věži. Naprosto nesmyslně v 18:37. Oči hlavního sudího Vraspíra nervózně těkají z jednoho aktéra na druhého. Hala ztichla. Čekání na hvizd. Hvizd. A pak se to stalo. Prakticky záhy po odpískání začátku nájezdu se soběslavský matador dopouští prohřešku proti pravidlům a přikopává si míček nohou. Další hvizd. Trestné střílení ukončeno. V dlouhém seznamu nepovedených soběslavských nájezdů se toto zapisuje zlatým písmem jako jedno z nejkratších.

Aby těch pohrom nebylo málo, pouhou půl minutu nato srovnal skóre příbramský Vohradský. Bylo to rozhodně podstatně méně epické, zato však vysoce efektivní. Tak efektivní, že se mnozí z přítomných diváků začali dokonce obávat, zda právě nepovedené trestné střílení neznamenalo neblahý zlom v psychice nejzkušenějšího soběslavského hráče a s ním i celého mužstva. Tato domněnka však byla naprosto mylná. Když jako malý kluk vidíte na Moravském poli umírat v tratolišti krve českého krále, jen tak něco vás už v životě nerozhází. A tím spíše ne jeden nepovedený nájezd. Ba právě naopak. Odhodlaný výraz v jeho tváři zkušeným pozorovatelům jednoznačně prozradil, že Martin Bělohlav rozhodně neřekl v utkání své poslední slovo.

A soběslavský tým to vycítil. Od začátku druhé třetiny se tak hráči v zeleném na svého soupeře vrhli s ještě větší vervou a skóre se brzy začalo zaslouženě vychylovat opět na jejich stranu. Přesné zásahy Váchy a Pantoflíčka přinesly konečně kýžené dvoubrankové vedení a když poté přidal právě sám Bělohlav šestý, a jak se později ukázalo i vítězný gól, utkání se definitivně zlomilo.

O mírnou dramatickou vložku se v závěru druhé třetiny sice ještě postaral příbramský Ureš, který šancí vsítit branku prostřednictvím trestného střílení tentokráte okázale neopovrhl, pádnou odpověď ze soběslavských holí však na začátku třetího dějství odeslal doporučeně až do příbramské sítě opět v utkání vynikající Bělohlav.

A i když Příbramským nelze upřít bojovnost až do samého závěru zápasu, na výkon Soběslavi to tentokráte nestačilo. Hráči v zeleném se prezentovali nadstandardně dobrým týmovým výkonem podpořeným skvělým Petržilkou v brance, který v náročném utkání povolil Příbramským pouze čtyři úspěšné zásahy (plus gól inkasovaný z trestného střílení, který ovšem kolegiálně přenechal náhradnímu brankáři Nejedlému, čímž mu zprostředkovaně zařídil ne úplně oslnivá statistická čísla úspěšnosti zákroků v zápase) a byl vyhlášen hráčem utkání za tým hostů. Vynikající cit pro hru prokázal i na první pohled ne okázale viditelný Podlaha, který se podílel hned na polovině branek soběslavského mužstva (v utkání zaznamenal 2+3) a stejného zápisu 2+3 se v zápase dočkal i Pantoflíček. Úspěšné zapracování několika juniorů do soběslavského „A“ týmu tak bylo už jen třešničkou na povedeném nedělním dortu.

Velký dík samozřejmě patří i divákům a divačkám, kteří vážili dlouhou cestu a přijeli hostující soběslavský celek do Soběslavi podpořit.

Banes Florbal Soběslav tak zaznamenal historický úspěch, když postoupil již do třetího kola Poháru Českého florbalu. To se odehraje již v sobotu 5.9.2020, tentokráte již regulérně na domácí půdě v hale Spartak Soběslav. Na jih Čech dorazí (pokud jim to dopravní situace před Benešovem, v Olbramovicích, u Votic a v Miličíně dovolí) soupeř až z Národní ligy, a to SK Florbal Benešov. Sok z o dvě třídy vyšší soutěže, než v jaké budou v letošní sezoně nastupovat soběslavští, slibuje bezesporu vysoce kvalitní podívanou. Věřme, že hráči v zeleném se budou prezentovat alespoň stejně povedeným výkonem jako proti Příbrami.

Přijďte Soběslavské do hlediště podpořit, než nám to hygiena zase zatrhne…wink

Palermo Příbram – Banes Florbal Soběslav 5:10

0:55 Dušek (Ludvík), 9:41 Podlaha (Pantoflíček), 16:04 Podlaha (Pantoflíček), 24:27 Vácha (Podlaha), 27:52 Pantoflíček (Podlaha), 28:58 Bělohlav (Ludvík), 43:13 Bělohlav (Dvořák), 48:39 Vácha (Pantoflíček), 55:55 Pantoflíček (Podlaha), 56:37 Novák (Dušek)