• /
  • Domácí prokletí soběslavských mužů trvá

Domácí prokletí soběslavských mužů trvá

09.12.2019

Obvykle se říká, že když něco končí, něco jiného zase začíná. Mělo by to tedy platit i obráceně. Ne však ve florbalové Soběslavi. Advent začal, herní mizérie mužů pokračuje vesele dál. A nic na tom nezměnil ani letošní druhý domácí turnaj, který Soběslavští pořádali první prosincový den roku 2019.

Úvodní utkání dne, ve kterém domácí nastoupili proti hráčům TJ Sokol Chýnov, přitom zpočátku připomínalo minulé střetnutí obou mužstev. Stejný byl dokonce i stav po první třetině, tedy hubené vedení Soběslavských v poměru 1:0. Od druhé třetiny se však bohužel časoprostorová kontinuita silně vychýlila. Herní projev Banesu totiž opět přešel do smutného standardu posledních týdnů, který se vyznačuje zejména nedůsledností v obraně a totální neschopností skloubit samotnou dovednost vystřelit děrovaný míček s požadavkem konkrétního vektoru sil směrem k soupeřově brance.

Mužstvům na druhé straně hřiště tak obvykle stačí trpělivá hra, která ani nemusí být zcela bezchybná, protože Soběslavští nabídnuté šance stejně velkoryse přehlížejí a odmítají jejich využívání ke změně skóre. A přesně takový postup zvolil i Chýnov. První ovoce přinesla tato taktika ve čtvrté minutě druhé třetiny, kdy v početní nevýhodě domácích Chýnovští poprvé rozvlnili síťku za zády brankáře Mikšovského. A vzhledem k tomu, že to pravděpodobně byla z pohledu Chýnovských velká švanda, celý trik s vlnící se síťkou si ještě „za tepla“ zopakovali už za pouhých 29 vteřin.

Na konci druhé třetiny se Soběslav zmohla na akt odporu. Ve vlastním oslabení unikli pětici Chýnovských hned dva domácí hráči, Novák a Pauš, a řítili se vstříc soupeřově brance. Tváří v tvář jejímu strážci adresoval Kuba Novák přesnou přihrávku svému spoluutečenci v oprávněném očekávání brzkého vyrovnání. Pak se však stalo něco neuvěřitelného. Dominik Pauš, nacházejí se v té době ve vyložené střelecké pozici, snad poprvé ve své kariéře přihrávku vrátil. To překvapilo nejen všechny zbylé soběslavské hráče na hřišti i na střídačce, ale zejména chýnovského brankáře Menšíka, který tak v bezmocné pozici chrobáka na krovkách následný Novákům gól do prázdné branky snad ani neviděl, natožpak aby mu mohl jakkoliv zabránit.

Kdo však očekával, že branka vstřelená ve vlastním oslabení Soběslavské povzbudí a ti následně převezmou otěže utkání zpět do svých rukou, krutě se mýlil. Úspěšný únik soběslavských mladíků byl na dlouhou dobu posledním světlým okamžikem v jejich hře.

Ve třetí části si Chýnov vzal své vedení zpět a záhy už byl rozdíl ve skóre dokonce dvoubrankový. Soběslav si se soupeřem, ale zejména sama se sebou opět nevěděla rady a jako poslední naději se rozhodla využít týmovou poradu. V ten okamžik si však k zápasu řekli své i rozhodčí. V době přerušení v obranném pásmu Soběslavi, v momentě, kdy se kapitán Bělohlav na rozhodčích vehementně dožadoval přidělení oddechového času, nechali ti, bez jakéhokoliv zájmu o soběslavská přání a tužby, Chýnovské v klidu rozehrát a zoufale nepřipravená Soběslavská obrana inkasovala v zápase již popáté.

V závěrečných pěti minutách zápasu sice Soběslav opět předvedla, že florbal hrát umí, Chýnovští však již s výjimkou jediného zaváhání dokázali hráče v zeleném udržet na uzdě a po nevýrazném výkonu domácích si ze zápasu zaslouženě odnesli plný bodový zisk.

Banes Florbal Soběslav – TJ Sokol Chýnov 3:5

2:01 Bělohlav (Novák), 26:11 Novák (Pauš), 40:38 Pauš (Novák)

Do druhého utkání proti „Á“ týmu FBC Došwich Milevsko nastoupili Soběslavští v lehce pozměněné sestavě a od začátku utkání nebylo pochyb o tom, kdo bude na jeho konci brát tři body. Jediné, co ještě zbývalo zodpovědět byla otázka, jak velký výprask Soběslavští od Milevska, notně posíleného juniory, dostanou.

Ačkoliv po první třetině, kterou Milevsko jednoznačně ovládlo v poměru 5:0, to vypadalo na dvouciferný výsledek, Soběslavští zlepšeným výkonem ve třetině druhé, ve které sice opět nevstřelili branku, ale také ani žádnou neinkasovali, desítku odvrátili. Bídné tři góly Milevska ve třetím dějství sice dokázali z branky vyhnat soběslavského golmana Vondrušku, na rozsvícení druhého čísla na ukazateli skóre to však již nestačilo.

Nehledě na výsledek utkání je nutné zmínit, že hráči v zeleném se prezentovali mnohem lepším pohybem i důsledností v obraně, než jaké předváděli v zápase proti Chýnovu. Na milevský brankostroj však ani zlepšená hra Soběslavských nestačila i proto, že kombinace Milevských v útočném pásmu nepostrádaly ani rychlost, ani přesnost, ani nápaditost. A i když Soběslavští dřeli a v obranném pásmu létali jak opičky na gumě, herní laťka, kterou Došwich v zápase nastavil, byla objektivně nad jejich síly. Výsledný příděl osmi banánů v soběslavské síťovce je tak vzhledem k obrazu hry ještě umírněným nákupem.

Na druhou stranu nelze říci, že Milevští by zejména ve svém obranném pásmu pracovali bezchybně. Množství pobídek ke vstřelení branky, vč. třech přesilových her, které hráčům v zeleném nabídli, nebylo úplně zanedbatelné a jediný střelecký úspěch z hole Nováka ve třetí minutě třetí třetiny je jen smutným mementem na lepší časy soběslavského útoku.

Banes Florbal Soběslav – FBC Došwich Milevsko A 1:8

32:30 Novák (Bělohlav)

Neděle 1.12. tak byla pro hráče v zeleném opět bezbodová. Soběslavští již podruhé v sezóně notně pozlobili věrné fanoušky a nezbývá než doufat, že se nejedná o trvalou křeč, ale šlo jen o vypočítavé jednání soběslavských hráčů s cílem zajistit si na Mikuláše dostatek uhlí na celou nadcházející topnou sezónu. V letošním roce už na muže čeká jen jediná možnost reparátu, a to 21.12. v Českých Budějovicích, kde změří síly s florbalisty FBC Spartak Kaplice a céčka budějovických Štírů.